Ministerstvo vnitra - Odbor strategického rozvoje a koordinace veřejné správy
náměstí Hrdinů 1634/3
140 21 Praha 4
Vyšlo v č. 8/2024
Jak jste se k této práci dostala?
Po škole jsem krátký čas pracovala na Magistrátu hlavního města Prahy a v realitní kanceláři. S rodinou jsem se pak usadila na Praze 13 a po mateřské dovolené jsem využila nabídky práce na zdejším úřadě. V roce 2000 jsem tedy nastoupila na odbor jako přestupkář a až do roku 2018 jsem projednávala přestupky zejména na úseku občanského soužití, majetku a veřejného pořádku. Když tehdejší vedoucí odboru odešla do důchodu, přihlásila jsem se do výběrového řízení a vyšlo to. Po 18 letech práce se spisy obsahujícími někdy až neuvěřitelné příběhy jsem potřebovala získat určitý odstup, a přesto zůstat tam, kde to dobře znám.
Občansko-správní odbor má pod sebou mnoho agend. Co konkrétně máte na starosti vy?
Kromě náplně práce, která vyplývá z pozice vedoucí, se zabývám především koncepčními a organizačními věcmi. Několik měsíců v roce se naplno věnuji přípravě a organizaci voleb. V případě voleb komunálních mám na starosti registrační řízení, projednání a registraci kandidátních listin volebních stran. Jsem velmi zvědavá, co přinese nový zákon o správě voleb, zejména při zavedení informačního systému správy voleb, který jistě výrazně ovlivní dosavadní postupy v oblasti seznamu voličů, registračního řízení a vytváření okrskových volebních komisí. Do organizačního zajištění voleb se na odboru pravidelně zapojujeme všichni, ať už jako kontaktní pracovnice pro okrskové volební komise, zapisovatelé komisí či prací v koordinačním volebním centru. Musím všechny pochválit. Za ta léta se jednotlivé procesy zdokonalily natolik, že průběh voleb je u nás vždy bezproblémový, a to i díky podpoře vedení radnice.
Má asistentka několikrát do roka zajišťuje vítání občánků pro rodiče a jejich děti a současně vede i agendu jubilantů, kterým od sedmdesáti let každých pět let posíláme blahopřání, od osmdesáti let k nim docházíme na návštěvy s dárkovým balíčkem a od devadesáti let je navštěvujeme každým rokem. Při těchto akcích občas také vypomáhám, což je vždy milým zpestřením.
Neustále se také vzdělávám, a to zejména na úseku matrik, neboť před nástupem na pozici vedoucí jsem tuto agendu vůbec neznala. Mám velké štěstí, že se na matrikářky mohu plně spolehnout.
Váš odbor má oddělení správního trestání a oddělení matrik. Co je jejich největší agendou?
Oddělení správního trestání má v kompetenci projednávání přestupků na úseku občanského soužití, majetku a veřejného pořádku. Současně se zde projednávají i přestupky, které nespadají do kompetence jiného odboru, takže se řeší například i přestupky na úseku zbraní a střeliva, školství, sociálně-právní ochrany dětí, porušení obecně závazných vyhlášek hlavního města Prahy, střetu zájmů či drog. Náplň práce je více než pestrá, vyžaduje proto větší odborné znalosti a celkový přehled.
Oddělení také matrik představuje na první pohled velmi zajímavou a obohacující práci…
Ano, ale na druhou stranu se jedná o práci velmi náročnou a s ohledem na mezinárodní prvek i čím dál složitější. K jedné z klíčových agend náleží žádosti o udělení českého státního občanství. O tom sice meritorně rozhoduje Ministerstvo vnitra, avšak náš úřad žádost nabírá a doplňuje ji o všechny důležité listinné podklady, přičemž jejich výčet za ta léta spíše přibývá. Lokalitou jsme velmi zajímavým místem pro bydlení cizinců, takže i počet žádostí každoročně stoupá. Zakončením celého procesu je pak složení státoobčanského slibu, ke kterému dochází opět na našem úřadě a kruh se tak uzavírá.
Rozsáhlou agendou je i matrika manželství. Kromě zajišťování svatebních obřadů vydáváme například i vysvědčení o právní způsobilosti k uzavření manželství v případě, že sňatek má proběhnout v zahraničí.
K dalším významným agendám patří třeba změna jména a příjmení, matrika úmrtí, zpracování podkladů pro Zvláštní matriku v Brně či určení otcovství ‒ ať už souhlasným prohlášením rodičů, či formou uzavření takzvané trojdohody, která do 31. prosince 2023 náležela do pravomoci soudů.
Na váš odbor se letos organizačně přesunulo i pracoviště CzechPoint, že?
Ano, a bohužel z hlediska organizace práce nás zcela jistě negativně ovlivnilo rozhodnutí vlády o zrušení vybraných poboček pošt, což se bohužel dotklo i naší městské části. Velmi výrazně narostl počet žádostí na úseku ověřování podpisů a listin. Na pracovišti CzechPoint navíc došlo k rozšíření agendy o e-legalizaci, ověření elektronického podpisu, čímž narostlo i zvýšení nároků na jednotlivé úředníky. Náš úřad je dopravně velmi dobře dostupný, a to i pro mimopražské obyvatele, úřední hodiny máme navíc každý pracovní den. Obecně tedy lze říci, že pokud není vyřízení žádosti vázáno na místní příslušnost, o práci rozhodně není nouze.
Zaznamenala jste v poslední době i další novinky či výraznější změny, kterým jste s kolegy museli přizpůsobit pracovní postupy?
K velkým změnám došlo od 1. ledna letošního roku na úseku matrik v souvislosti s rozsáhlou novelou zákona o matrikách, jménu a příjmení. Novela přinesla řadu změn, které mají vliv na procesy vstupu do manželství, registrovaného partnerství a dalších souvisejících oblastí a posílila také práva nezletilých osob v oblasti určování jejich jména a příjmení. Zákon nově umožňuje zapsat jména zdrobnělá a domácká, což může ovlivnit i větší nárůst žádostí, pokud se možnost dostane více do podvědomí občanů. Vstup do registrovaného partnerství je nyní možný před kterýmkoliv matričním úřadem, čímž nám přibyla zcela nová agenda. Tyto a další změny s sebou v loňském roce přinesly nutnost připravit se dopředu tak, abychom mohli od začátku roku naplno fungovat. Museli jsme změnit formuláře, vytvořit některé zcela nové, odborně a technicky se připravit na nové procesy, a přitom bylo nutné fungovat jako každý jiný den.
V blízké budoucnosti je před námi zavedení informačního systému eMatrika. Pevně věřím, že i tento projekt zvládneme se ctí, i když tak nějak tuším, že to nebude vůbec lehké.
O co mají občané největší zájem?
Na našem úřadě je velký zájem o svatební obřady formou takzvaného úředního aktu. Náš matriční úřad jako jeden z mála v republice umožňuje obřad v kanceláři, kdy svatba probíhá pouze za přítomnosti oddávajícího, matrikářky, snoubenců a svědků. O velkém zájmu svědčí i skutečnost, že jsme u nás měli i snoubence z větší vzdálenosti, například z Ostravy.
Co je na vaší práci nejzajímavější?
Právo je pro mě řád, jistota, mantinely, ale někdy také větší či menší nespravedlnost. Jsem ráda za maličkosti, u kterých jsem, a tak je zcela jednoznačně na mé práci nejzajímavější a současně nejtěžší práce s lidmi. Za téměř čtvrtstoletí jsou mé zkušenosti různé. Od těch velmi milých až po ty velmi nepříjemné, ale o tom práce s lidmi je. Někdo spolupracuje a poděkuje, někdo služby bere jako samozřejmost, na které má za jakýchkoliv okolností nárok. Občas máte zkušenost i s agresivním jedincem nebo jste terčem různých nadávek a urážek, které musíte ustát jako profesionál. Za ta léta zjistíte, že stačí skutečně málo ‒ slušnost, ohleduplnost, poctivost či pracovitost, a když to kolem sebe vnímáte, chodíte do práce rádi. Za sebe mohu říci, že mám s lidmi naštěstí více těch příjemných zkušeností.
Jak po práci relaxujete?
Ráda chodím do přírody a na výlety s rodinou i s kamarádkou. Cvičím jógu a doma máme pejska, takže venčení je každodenním programem. Miluji filmy, ráda čtu, chodím do divadla. Od malička jsem ráda kreslila. V dospělosti jsem se k této zálibě vrátila a už přes deset let chodím do kurzu kreslení. Mám ráda období renesance, takže nejoblíbenějším námětem jsou portréty, kresba soch a reprodukce podle starých mistrů. Prostě vypnu, nestresuji se a relaxuji. ■
Zajímavé odkazy
Vznik webové stránky www.kvalitavs.gov.cz byl realizován z finančního příspěvku Fondů EHP a Norska, konkrétně programu Řádná správa.