Ministerstvo vnitra - Odbor strategického rozvoje a koordinace veřejné správy
náměstí Hrdinů 1634/3
140 21 Praha 4
Vyšlo v č. 11/2024
Podle Světové zdravotnické organizace jsou to především sousedské vztahy, bezpečí a životní styl, které jsou zásadní pro to, jak lidé stárnou a jaká je kvalita jejich života. Starší lidé se nesmějí ocitnout v dlouhodobé sociální izolaci, která může ohrozit jejich fyzické či duševní zdraví. „Pozitivní postoje k problematice stáří a stárnutí je nezbytné formovat od nejútlejšího věku výchovou v rodině a ve školském vzdělávacím systému. Zaměřit pozornost je třeba nejen na aktivity, které vedou k pochopení potřeb seniorů a procesu stárnutí mladšími lidmi. Důležité je i rozvíjet činnosti, které přiblíží svět dětí a mladých lidí seniorům a povedou ke vzájemnému oboustrannému porozumění,“ říká lékař Zdeněk Kalvach, člen Rady vlády pro seniory a stárnutí populace.
Budování vztahů mezi generacemi je důležité
Nezisková organizace Mezi námi koordinuje mezigenerační programy ve všech čtrnácti krajích. Za své aktivity získala v loňském roce ocenění Rady vlády pro seniory a stárnutí populace. Organizace spolupracuje se sítí více než čtyř set mateřských, základních i středních škol a seniorských zařízení v celé České republice. „Propojujeme svět seniorů, dětí i střední generace a snažíme se vytvářet příležitosti, aby si mezi sebou našli cestu a mohli se více poznávat. Našich programů se účastní více než 18 000 seniorů a dětí, my se snažíme o pravidelnost a budování vzájemných vztahů. Setkání jsou organizovaná individuálně a jsou přizpůsobená konkrétním potřebám seniorů a dětí. Veškeré aktivity spravujeme v Databázi aktivit, která je inspirací pro další skupiny a usnadňuje výběr vhodných mezigeneračních aktivit,“ říká ředitelka neziskové organizace Mezi námi Kateřina Jirglová.
Děti zažívají se seniory hezké okamžiky
„Nejdůležitější je bourání bariér mezi generacemi. Musíme vychovávat své nástupce, kteří budou ovlivňovat společenské klima a to, jak vůbec stáří vnímáme,“ vysvětluje Kateřina Jirglová a dodává: „Když propojíme v nějakém městě nebo v městské části školku s domovem seniorů, co se stane? Naběhne tam skupina dětí, která svou radostí úplně změní to, co se tam do té doby odehrávalo. Děti se nejdřív musí trochu rozkoukat, ale když se navzájem se seniory poznají, tak spolu tančí, zpívají, bubnují, sportují nebo něco tvoří. Důležité je především to, že spolu komunikují, navzájem se podporují a mají možnost si pomáhat. Děti se tak přirozenou formou naučí, že když se někdo pohybuje pomocí chodítka nebo s berlemi, je třeba mu pomoct. Nebo když někdo špatně slyší, tak je důležité zpomalit a mluvit něj nahlas. Je to taková škola hrou a pro spoustu dětí jde kolikrát vůbec o první setkání se stářím v té pravé podobě. Tím, že děti se seniory zažívají hezké okamžiky, učí se s nimi fungovat. V tom vidím největší přidanou hodnotu tohoto programu. Seznamovat děti se stářím, ukazovat jim ho a pomáhat v nich budovat otevřené srdce a respekt ke stáří. Senioři, kteří prožili zajímavý a plnohodnotný život, mohou naopak děti svým životem inspirovat.“
Na Praze 3 chodí senioři číst do mateřských škol pohádky
Pod hlavičkou programu Trojka pro seniory poskytuje městská část Praha 3 starším občanům řadu společenských, sportovních i kulturních aktivit. Nezapomíná se ani na činnosti, které propojují starší generaci s tou úplně nejmladší. „Důležité je v první řadě vůbec nedovolit, aby mezi generacemi vznikaly bariéry,“ říká místostarostka Prahy 3 Nikol Kroužek. „U nás na Praze 3 se pokoušíme otvírat prostor pro setkávání generací, což je obecně v posledních dekádách méně přirozené, a to především ve velkém městě, které je ze své podstaty více anonymní. Naše městská část má tu výhodu, že i přesto, že je poměrně velká, si udržela svůj sousedský ráz. Toho se snažíme využít a otvíráme možnosti pro setkávání všech generací na menších akcích sousedského rázu.“ Na začátku října proběhlo mezigenerační setkání dětí s klienty pečovatelské služby. Spolek Život na Žižkově tradičně pořádá dětský den na zahradě domova pro seniory Habrová. Pečovatelské domy a služby na Praze 3 využívají programy organizace Mezi námi. Děti z mateřských školek navštěvují domovy pro seniory, mají například společný vánoční program, senioři naopak chodí dětem číst do mateřských škol pohádky. Dvakrát měsíčně docházejí školkové děti za seniory, se kterými obvykle něco vyrábějí nebo si hrají, na jaře pak chodí společně ven a také sportují. Probíhá také spolupráce se školami. Studenti si mohou vybrat speciální volitelný předmět, během kterého docházejí do domovů pro seniory pomáhat s digitální technikou nebo s nimi například hrát počítačové hry.
Projekt mezigeneračního bydlení spojuje seniory se studenty
V současné době se na Praze 3 připravuje výstavba nového domu sociálních služeb, jehož klienty budou senioři. V areálu bude také kavárna s dětským koutkem a na zahradě hřiště pro děti. „Už několik let u nás běží projekt mezigeneračního bydlení. Jeden z bytů v domě, který obývají převážně senioři, pronajímá městská část studentstvu. Tito studenti jsou zároveň dobrovolníky, kteří připravují pro tamní obyvatele program, asistují jim při práci s počítačem nebo telefonem, předčítají jim, doprovázejí je během procházek a cest k lékaři nebo se jim individuálně věnují. Pro seniory představují programy mezigeneračního setkávání vytržení z běžné rutiny, možnost předání životní moudrosti mladšímu pokolení i například získání tolik potřebné podpory ve využívání digitálních technologií. Děti se naučí vnímat stáří jako přirozenou součást života, což má vliv na rozvoj jejich empatie a pochopení problémů, které se stářím přicházejí,“ dodává místostarostka Nikol Kroužek.
Otrokovice podporují mezigenerační programy
Umožněním vzájemného setkávání jednotlivých generací dochází k lepšímu porozumění, ale i k obohacení denních činností obou skupin. Učí vzájemné toleranci, respektu a ohleduplnosti. „Velmi nás těší, že se naše organizace aktivně zapojují do činností nad rámec svých povinností a vytvářejí tak inspirující prostředí, ve kterém se všichni cítí dobře. Programy probíhají pod hlavičkou městské příspěvkové organizace SENIOR, která tak spolupracuje se základními školami v Otrokovicích, s Mateřskou školou Otrokovice a dalšími zařízeními, jako je například dětský domov ve Zlíně. Dětem společná setkávání se seniory nabízí zážitky a zkušenosti, které je budou provázet celým životem, naopak seniorům zpříjemňují podzim života,“ vysvětluje Lenka Vaculová, tisková mluvčí Otrokovic. V Otrokovicích fungují tři kluby důchodců, které jsou finančně podporovány městem. K dispozici mají kontaktního pracovníka města, který jim pomáhá při realizaci některých úkonů. Všechny kluby připravují pro své členy měsíční program, ve kterém nechybějí besedy, kina, vzdělávací akce ani výlety. I tyto kluby často spolupracují se školskými zařízeními ve městě.
Když se potkávají generace, dějí se zázraky
Z této myšlenky vznikla pravidelná setkání, která propojují seniory a děti, aby se poznávali a navzájem obohacovali na základě vnitřní motivace a oboustranné úcty. Žáci místních základních škol pravidelně navštěvují SENIOR Otrokovice v průběhu celého školního roku. Se seniory si nejen povídají, ale také se podílejí na různých aktivitách. Společně kreslí, zpívají, vaří nebo hrají různé motorické, logické či balanční hry. „Před prvním setkáním jsme byli zvědaví, co nás čeká. Žáci byli ze začátku ostýchaví, ale brzy se na seniory naladili. Každý měl svého dědečka nebo babičku a pěkně si spolu povídali. Překvapilo mě, jak empatičtí a vstřícní dokázali žáci být,“ uvedla Jana Hanuštiaková, která děti doprovázela. V seniorském věku lidé bilancují svůj dosavadní život a rádi se o svých zkušenostech a vzpomínkách podělí s těmi nejmladšími. „Snažíme se klientům zprostředkovat radost a smysluplnost života. Prožívají životní etapu, kdy mohou předávat svoji moudrost, trpělivost a laskavost dalším generacím,“ shrnuje Zdeněk Mikel, ředitel organizace SENIOR Otrokovice. Mezigenerační setkávání tak přináší radost jak těm nejstarším, tak těm nejmladším. ■
Foto: MČ Praha 3, MÚ Otrokovice, Senior Otrokovice
Zajímavé odkazy
Vznik webové stránky www.kvalitavs.gov.cz byl realizován z finančního příspěvku Fondů EHP a Norska, konkrétně programu Řádná správa.