Ministerstvo vnitra - Odbor strategického rozvoje a koordinace veřejné správy
náměstí Hrdinů 1634/3
140 21 Praha 4
Vyšlo v čísle 3/2024
Písek se o problematiku energetických komunit dlouhodobě zajímá. V minulých letech se město zapojilo do evropského projektu +CityxChange, jehož záměrem je vybudování společného energetického trhu podporovaného propojenou komunitou. Projekt vyústil v založení Energetické správy Písek, která má problematiku rozvoje komunitní energetiky na starosti jako jednu ze svých klíčových agend. „Město má jasnou představu a dostatek informací o této problematice, včetně odborného personálního zajištění. Navíc jsme v kontaktu s hnutím Duha, Svazem moderní energetiky a s dalšími organizacemi aktivními v této oblasti. Inspirací jsou pro nás především naši evropští partneři, kteří již mají s komunitní energetikou praktické zkušenosti. Energetické společenství však musí kromě jiného dávat ekonomický smysl. Bohužel stávající legislativní podoba neodpovídá potřebám města a už vůbec nepodporuje vznik společenství s podílem soukromého sektoru,“ říká Miloš Prokýšek, vedoucí organizační složky Smart Písek, a dodává: „V tuto chvíli je pro město smysluplnější rozvoj komunální energetiky a sdílení energie mezi vlastními provozy. Město už podniká kroky pro optimalizaci svých výrobních i spotřebních kapacit. Písek se ve svých očekáváních, co přinese komunitní energetika, pravděpodobně neodlišuje od jiných českých měst podobné velikosti. Jedná se především o posílení odolnosti a udržitelnosti města, podporu komunit a dosažení finančních úspor.“
Branišovice se na vznik energetických komunit připravují
Malá obec Branišovice s šesti sty obyvateli a aktivním mladým starostou už o možnosti vzniku energetických komunit uvažuje. Jako první krok si obec nechala zpracovat komunitní energetický plán. „Smyslem dokumentu je popsat aktuální energetickou situaci v obci a představit její budoucnost. A teď nemyslím z hlediska technických řešení, od toho si necháváme zpracovat Akční plán pro udržitelnou energetiku a klima SECAP, ale naopak z hlediska práce s obyvateli Branišovic, bez kterých energetická komunita nemůže úspěšně vzniknout,“ říká Marek Sovka, starosta Branišovic. „V takzvaném KAP jsou zaznamenané názory občanů, diskuse s komunitou a s předsedy spolků. Mapuje se v něm průzkum bytového fondu, obecních budov, stav veřejného osvětlení, klimatické podmínky, možné změny a potenciál pro další rozvoj. Už dnes je zkrátka potřeba přemýšlet o tom, co bude za deset, dvacet či padesát let. Plán zpracovala Místní akční skupina Podbrněnsko za podpory Active Citizens Fund. Nejlépe náš cíl ilustruje vize, ke které díky plánu směřujeme: Branišovice jsou nízkoemisní obcí, kde se daří komunitní podpoře obnovitelných, lokálních zdrojů energie. Místní obyvatelé cítí zodpovědnost a projevují zájem podporovat a rozvíjet energetické projekty, čímž snižují svou uhlíkovou stopu a energetické ztráty, zatímco ekonomicky rozvíjejí svou obec a region.“
MAS Podbrněnsko pomáhá okolním obcím v rozvoji energetiky
Co všechno musí obec udělat pro to, když se chce zapojit do energetického společenství? Podle starosty Marka Sovky je důležité nepodcenit přípravu. S místní akční skupinou Podbrněnsko a okolními obcemi už v roce 2021 založily Branišovice spolek, aby se s předstihem připravily na vznik energetických společenství. „Díky spolku nyní realizujeme Akční plán pro udržitelnou energii a klima, což je klíčový dokument pro již zmiňované technické kroky – takzvané tvrdé projekty, důležité k rozvoji energetiky a krajiny Branišovic. Energetické společenství prozatím založíme na bázi MAS Podbrněnsko, především z důvodu efektivity řízení. Spolek bude sloužit jak malým obcím, tak i městu Pohořelice, a to zejména kvůli administrativní zátěži. Časem pak mohou v regionu vznikat pobočné spolky využívající zázemí, které vzniká v Pohořelicích. Nyní nás čeká promyslet samotný provoz společenství, a to jak budou probíhat odečty, účetnictví, jaký využít software a podobně. Od energetického společenství si slibujeme, že by v budoucnu mělo přinést zefektivnění spotřeby energií, přerozdělení energie v obci podle potřeb jednotlivých objektů, případně nákup či prodej energie místním podnikatelům. S tím souvisejí také úspory na obecním rozpočtu, teoreticky dokonce navýšení finančních zdrojů v obecní kase, které budeme moci zpět investovat do rozvoje obce. Cesta k zapojení našich občanů bude ještě dlouhá, nicméně věřím, že pokud se správně nastaví pravidla, tak si k energetickým společenstvím najdou brzy cestu sami,“ dodává Marek Sovka.
Hradec Králové má nastavený systém hospodaření s energiemi
Velké ambice v oblasti komunitní energetiky má i Hradec Králové. „Naším cílem je začít sdílet elektřinu mezi různými budovami ve městě a zapojit občany do výroby a spotřeby lokální obnovitelné elektřiny. Tento systém spolupráce by mohl přinést výhody pro všechny strany,“ představuje záměr města náměstek primátorky Lukáš Řádek. Hradec Králové se jako druhé krajské město v České republice připojilo k Unii komunitní energetiky, aby rozvinulo své ambiciózní plány v oblasti komunitní energetiky. „Členství v této unii pro nás představuje odbornou platformu, ve které se můžeme propojit s ostatními a tím rychleji a efektivněji sdílet know-how a zkušenosti v oblasti komunitní energetiky. Město již má nastavený systém hospodaření s energiemi a připravuje metodiku pro instalaci fotovoltaických elektráren a dalších obnovitelných zdrojů na objektech v majetku města. Hlavním cílem je maximálně využívat vyrobenou energii přímo ve městě, což výrazně přispěje k úspoře nákladů, posílí naši energetickou nezávislost, a navíc dojde ke snížení potřeby spalovat fosilní zdroje,“ dodává náměstek.
Klíčovým dokumentem je Energetická politika města, která se zaměřuje na důležité aspekty udržitelného energetického rozvoje a snižování emisí skleníkových plynů. Město tak chce dosáhnout energetické efektivity, ochrany životního prostředí a využívání obnovitelných zdrojů energie. ■
foto: 123RF, FB Marek Sovka, hkinfo.cz
Zajímavé odkazy
Vznik webové stránky www.kvalitavs.gov.cz byl realizován z finančního příspěvku Fondů EHP a Norska, konkrétně programu Řádná správa.