Ministerstvo vnitra - Odbor strategického rozvoje a koordinace veřejné správy
náměstí Hrdinů 1634/3
140 21 Praha 4
Vyšlo v č. 9/2024
„Pro mě je to v prvé řadě logické vyústění projektu meziobecní spolupráce, který realizuji od roku 2014 na Čáslavsku,“ říká Jan Jiskra. „Společenství obcí je podle mého názoru platforma, na níž se dá realizovat mnoho projektů, které vedou k rozvoji nejen malých obcí, ale i celého regionu.“ Transformace přináší řadu výhod. Jan Jiskra vysvětluje: „Status společenství by měl nastartovat vlastní spolupráci mezi obcemi v území, tam kde ta spolupráce ještě není nebo je na jiné platformě. Společenství obcí dostává novou legislativní podporu, a tak například sdílený úředník může být velkou posilou administrativy obcí a také zkvalitnění služeb pro občany.“ Proces transformace proběhl hladce s 22 obcemi schvalujícími změnu. „Ve třech obcích se to do hlasování na valné hromadě nestihlo a tyto obce transformaci schválí později,“ dodává Jan Jiskra. Bohužel dvě další obce jsou mimo ORP Čáslav, tam byl podle něho jediný problém, že museli ukončit členství. Ale i to má řešení. Následně s nimi společenství obcí totiž uzavře partnerskou smlouvu.
Nové možnosti spolupráce se teprve otevírají
„Jsem přesvědčen, že administrativní pomoc pro menší obce začíná a v budoucnu bude čím dál tím více nutnou pomocí pro zvládnutí všech povinností, které musí obce plnit,“ říká předseda mikroregionu. Menší obce nemají patřičný aparát jako ty větší, a tak by kancelář společenství obcí měla fungovat jako opora pro ty menší obce a jako koordinátor rozvoje území zase pro ty větší. „Čáslavsko již mnoho společných služeb využívá, včetně například pověřence GDPR pro obce či společného financování dopravní obslužnosti.“ Na otázku budoucího využití sdíleného úředníka Jiskra odpovídá: „Rozhodně s tím počítáme a už teď víme, že některá správní řízení, například v oblasti registru obyvatel, budou obce využívat. Máme i personální kapacity a rádi bychom využili školení zaměstnanců na zvláštní odbornou způsobilost.“
Transformovat svazky obcí? Ano, či ne?
Jiskra doporučuje ostatním svazkům obcí zvážit podobnou transformaci: „Určitě bych obcím doporučil jít do společenství, koneckonců je to standardní věc i v zemích kolem nás. Obce čeká v budoucnu mnoho výzev v různých oblastech, například dopravní obslužnosti nebo odpadového hospodářství, sociální oblasti, kde nás čekají mnohé změny, a vždy je lepší čelit těmto věcem společně.“ Podle něho je tato transformace výměna značky za lepší. Dává příklad, že pro stát a veřejnou správu se z „jakostního vína“, tedy dobrovolných svazků obcí, stává „výběr z hroznů“, tj. společenství obcí.
Závěrem Jan Jiskra zdůrazňuje, že společenství obcí není začátkem administrativního slučování obcí. „To považuji za velký nesmysl. Administrativní rušení by nás zbavilo obrovské demokratické hodnoty, která je rozhodně vyšší než ušetřené peníze,“ uzavírá. „Faktem ovšem zůstává, že pravděpodobně postupně budou malé obce čím dál tím složitěji dávat dohromady kandidátky ve volbách a bude docházet k tomu, že se obce začnou slučovat, ale přirozeně, nikoliv direktivně, a tady společenství obcí může být velkým pomocníkem státu, protože bude znát místní podmínky a může pomoci při případném přirozeném slučování obcí v budoucnosti.“■
Foto: FB Mikroregion Čáslavsko, obec Starkoč
Zajímavé odkazy
Vznik webové stránky www.kvalitavs.gov.cz byl realizován z finančního příspěvku Fondů EHP a Norska, konkrétně programu Řádná správa.